Рішення про створення Вищої політичної школи імені філософа Івана Ілліна під керівництвом Олександра Дугіна у Російському державному гуманітарному університеті викликало бурхливу дискусію серед російських студентів, науковців та політиків. Про історію створення центру, ініціативну групу противників ВПШ та суспільний резонанс, який викликали суперечки навколо нової структури РДГУ — у матеріалі RTVI.

Створення ВПШ

Вчена рада РДГУ ухвалила рішення про створення Вищої політичної школи імені Ільїна 27 червня 2023 року. Положення про ВПШ було затверджено наказом РДГУ від 4 липня 2023 року.

Слідкуйте за розвитком подій у нашому Телеграм-каналі

«ВПШ перебуває у безпосередньому підпорядкуванні ректора РДГУ. ВПШ очолює керівник, який призначається і звільняється з посади наказом РДГУ <…>», — відповідальність за діяльність ВПШ несе керівник ВПШ», — йдеться у тексті документа.

Заступник міністра освіти та науки Росії Костянтин Могилевський
Сергій Кисельов / Агентство «Москва»

У листопаді 2023 року заступник міністра освіти і науки Росії Костянтин Могилевський, ректор РДГУ Олександр Безбородов та філософ Олександр Дугін заявили про створення ВПШ імені Ільїна під час XXV Всесвітнього російського народного собору.

«При РДГУ створено Вищу політичну школу імені Івана Ільїна, серед іншого покликана направити у потрібне русло діяльність проректорів з виховної роботи. 27 листопада на засіданні освітньої секції ювілейного XXV Всесвітнього Російського Народного Собору діяльність ВПШ (sic!) анонсували заступник міністра освіти і науки Росії Костянтин Могилевський, ректор РДГУ Олександр Безбородов і очолив ВПШ Олександр Дугін», — писав про цю подію керівник ідеолог. » Михайло Тюренков у своєму телеграм-каналі.

У розмові з "Комерсантом" Безбородов повідомив , що назву центру дав Дугін. Ректор РДГУ відмовився відповісти на запитання RTVI, хто виступив з ініціативою запросити Дугіна на посаду керівника центру та закликав орієнтуватися на офіційний сайт вузу.

«РДГУ проти школи Ільїна»

11 квітня в соціальній мережі «Вконтакте» було створено групу «РДГУ проти школи Ільїна» (станом на вечір 26 квітня в ній перебувають 3 374 особи. — Прим. RTVI) . Наступного дня на сайті Change.org з'явилася петиція проти створення наукового осередку імені Ільїна. Як її авторів вказані «студенти РДГУ». На момент написання матеріалу петиція набрала понад 27 тисяч підписів.

«Ми, студенти Російського Державного Гуманітарного університету (РДГУ) та небайдужі громадяни, висловлюємо своє щире обурення та обурення у зв'язку зі створенням навчально-наукового центру імені ультраправого філософа Івана Ілліна», — йдеться у тексті петиції.

Крім цього, активісти групи почали розповсюджувати свої листівки до РДГУ. Пізніше вони повідомили , що адміністрація вишу викликала для розмови кількох студентів, які розклеювали листівки, яких вдалося знайти за допомогою записів із відеокамер.

Активісти також опублікували відеоролик із фрагментом виступу Дугіна на засіданні вченої ради, де філософ висловив подяку за ідею відкрити новий навчальний центр на базі РДГУ. Головним завданням центру він назвав підвищення кваліфікації для проректорів, котрі займаються ідеологічною роботою.

«Олександр Гєльєвич заявив, що його перебування на посаді керівника — це не просто приватна ініціатива, а просувалося волею «понад», — повідомили автори групи.

На момент написання матеріалу представники орггрупи не відповіли на запит RTVI про коментар.

Суспільний резонанс

Свою підтримку ініціативній групі висловили заступник голови Держдуми Владислав Даванков, депутати Держдуми від КПРФ Денис Парфьонов, Олег Смолін, Володимир Ісаков, Анжеліка Глазкова та Дмитро Новіков, історики Олександр Шубін, Клим Жуков, Микола Платошкін, Леонід Доброхотов, Павло оглядач Костянтин Сьомін, полковник МО ДНР Ельдар Хасанов, блогери Дмитро Пучков, Євген Баженов та інші.

Ректор РДГУ Олександр Безбородов у розмові з «Газетою.ru» 15 квітня розповів , що студенти вишу не мають відношення до ініціативної групи. Він також заявив, що автори петиції проти створення центру діють на користь «української агентури».

Безбородов підтвердив «Комерсанту», що керівництво вишу зажадало пояснювальні від студентів, які розповсюджували листівки ініціативної групи, оскільки внутрішнім розпорядком РДГУ «заборонено розвішувати на стовпі оголошення».

Олександр Дугін 16 квітня опублікував у своєму телеграм-каналі повідомлення, в якому заявив, що діяльність центру не зачіпатиме студентів вузу.

«Студентів РДГУ (думаю, на жаль для них) ВПШ ім. І.Ільїна взагалі не торкається. Йдеться про курси ДПО для проректорів з освітньої роботи ВНЗ та про перегляд парадигм гуманітарного знання в умовах прямого зіткнення російської цивілізації з цивілізацією Заходу, і відповідних систем цінностей — традиційних і нетрадиційних. Ні про яку ідеологію не йдеться, і до радянського періоду творці ВПШ ставляться з повагою та розумінням, особливо у питаннях держбудівництва та суверенітету», — написав він.

Спікер Держдуми В'ячеслав Володін 20 квітня закликав у своєму телеграм-каналі не перетворювати дискусію навколо ВПШ на політичний скандал.

«Неодноразово говорив, повторю і зараз: перемогти нашу країну ззовні неможливо. Небезпека виникає, коли наше суспільство припускає внутрішні чвари. Тому вороги Росії прагнуть розколоти нас із середини. Ми не маємо цього допускати. Важливо не тільки припиняти подібні спроби, а й самим бути мудрішими: не дозволяти нав'язувати нам повістку, що руйнує, і штучні протиріччя», — написав він.

Зустріч представників інших вишів, чиї студенти також виступили проти присвоєння ВПШ імені Ільїна, відбулася 21 квітня у Санкт-Петербурзі. На заході були присутні представники СПбДУ, РАНХіГС, ВШЕ, ІТМО, БДТУ, СПбПУ Петра Великого, НГУ імені Лесгафта, ГУМРФ, СПбГУТ імені Бонч-Бруєвича, РГУП, СПБГЕУ, РДПУ та ЛДУ імені Пушкіна.

Цього ж дня конфлікт навколо ВПШ торкнувся ведучої програми «Вісті Тижня» Дмитра Кисельова. В ефірі він висловив упевненість у тому, що «деякі активісти» почали атакувати навчальний центр, залучаючи до своєї акції студентів, «з подачі скоординованих публікацій на заході». Телеведучий також закликав сторони дискусії "не собачитися".

Зустріч із ректором

Вдень 19 квітня представники ініціативної групи повідомили , що керівництво РДГУ опублікувало оголошення про зустріч ректора зі студентами у групі істфаку, проте через 15 хвилин анонс заходу було видалено, а сама зустріч перейшла «у закритий формат із запису».

«Ми вимагаємо не «виховної бесіди», а відкритої дискусії із залученням ініціативної групи, усіх бажаючих студентів та незалежного модератора. Інакше діалог перетвориться на повчальний монолог», - написали вони.

Після зустрічі з ректором представники групи повідомили , що «адміністрація університету прямо сказала: ми не зможемо домогтися перейменування силами одних студентів».

Хто входить до ініціативної групи

Дар'я Багіна / @ darya.bagina / ВКонтакте

Сайт «Рабкор» 16 квітня опублікував інтерв'ю з «публічною особою кампанії» Дарією Багіною, першим секретарем Московського міського комітету Ленінської комуністичної спілки молоді. На сайті КПРФ зазначено , що з 2017 року дівчина займала позицію помічниці депутата Держдуми Дениса Парфьонова.

«У студентському та викладацькому середовищі ще влітку 2023 року було дуже багато питань щодо нового найменування Вищої політичної школи, але тоді адміністрація сором'язливо видалила всі пости про це зі своїх офіційних джерел. Ймовірно, така реакція трохи приспала пильність громадськості, але останні новини про призначення Олександра Дугіна керівником ВПШ поставили остаточну крапку у питанні про те, що буде ця школа. У студентів із лав різних лівих організацій у Росії виникла ідея постаратися привернути до цього питання увагу через паблік “ВКонтакте” та петицію», - розповіла вона.

Вона також припустила, що ректора РДГУ було поставлено в незручну ситуацію через те, що сталося, проте зазначила, що ініціативна група діє самостійно. Багіна назвала «лукавством» заяви про «український слід» та «агентів заходу», оскільки керівництво вишу офіційно визнало, що розклеюванням листівок займалися студенти РДГУ.

Відеоінтерв'ю з Багіною та колишньою студенткою РДГУ, членом бюро МГК ЛКСМ Ольгою Сєриковою, яка також увійшла до ініціативної групи, було опубліковано на Youtube-каналі «Рабкор» 18 квітня. Серікова розповіла про ситуацію навколо ВПШ на круглому столі Московської міської думи, уривок її виступу опублікували у телеграм-каналі ініціативної групи.

Після спроб дискредитувати акцію, ініціативна група опублікувала фотографії та імена чотирьох студентів другого курсу РДГУ, які увійшли до оргкомітету: Станіслав Стожек, Тимофій Лазарєв, Єгор Мухін та Василь Поваляєв.

До структури ініціативної групи увійшли :

  • стратегічний відділ;
  • історичний відділ;
  • медійний відділ;
  • юридичний відділ;
  • агітаційний відділ;
  • Відділ марок.

Початок роботи ВПШ

Голова ради директорів групи компаній «Царгород» Костянтин Малофєєв
Олексій Бєлкін / Бізнес Online / ТАРС

Власник телеканалу "Царгород" Костянтин Малофєєв повідомив про початок першої сесії програми додаткової професійної освіти ВПШ у своєму телеграм-каналі 22 квітня. За його словами, слухачами курсу «Цивілізаційна ідентичність Росії та виховна робота у вищій школі» стали понад 70 проректорів з виховної роботи з провідних вишів Росії.

«Вступні лекції цього курсу прочитали ми з Олександром Гельєвічем Дугіним. На дві змістовні, базові теми — «Імперія: Історична спадкоємність цивілізації Росії» та «Російська ідентичність: філософія та історія», — написав він.

Представники ініціативної групи також прокоментували започаткування роботи ВПШ.

«Їх навчають, як треба виховувати нас, студентів. Нагадаємо: керівник ВПШ Олександр Дугін запевняв, що центр до студентів не належить ніяк. Насправді це стосується студентів не лише нашого університету», — заявили вони.

Натомість активісти зазначили, що не виявили на сайті навчально-наукового центру методичних матеріалів для цього курсу.